Değişmeye Çalışma Sendromu!

Değişmeye çalışma sendromu sinsice bizi bekleyen tuzak gibidir. Lütfen dikkatle okuyun. Anlaşılması önemli ve değerli bir konu.

Değişmek… Evet güzel bir anlam taşıyor fakat değişmeye çalışmak hakkında ne düşünüyorsun?

Bütün bu konuştuklarımız ve konuşacaklarımızla ilk etapta çelişiyormuş gibi gelecek bir soru. Belki de bazen sırf olduğumuz durumda olmaya devam etmemiz yapabileceğimiz en iyi şey olabilir. Belki de değişim için doğru zaman değildir. Kendimizi değişmeye zorlamak da insanın kendine yapacağı büyük kötülüklerden biridir. Çünkü zorlayarak istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Yaşadığın her günü kendin için notlar aldığın, hedefler koyduğun, kendini ödüllendirdiğin ve yeni şeyler öğrendiğin bir çalışma defterine dönüştür. Fakat bu çalışma kendini değişmeye zorladığın bir deneyim olmasın, değişimin doğal akışında ilerlemesine izin ver. Bir bakalım ne durumdayız, bir bakalım olduğumuz halden memnun olmadığınız için mi böyle bir şey oluyor.

Değişmek Gerekiyor mu Gerçekten?

Belki zor durumdayız, belki çok muhtacız, belki de bambaşka türden “asla yapmazdım” denilecek bir hal içindeyiz. Bu hallerin her birinden memnun olmak zorunda değiliz ama her ne halde olursak olalım, kendi iç benliğimizle barışık olmalıyız. Barışık olmak yaptığın her eylemin olumlu ya da olumsuz sorumluluğunu alabilmek demektir. Bir insana veya canlıya kötülük yapmış olabilirsin, eğer bu yaptığının sorumluluğunu alabiliyorsan ancak kendinle barışmak için bir şans yakalayabilirsin. Eğer bu kendinle barışma sağlanamıyorsa, barışık olmadığın halinle yüzleşmen gerekmektedir. Bu yüzleşme değişimin temelidir. Kendi içimize derin bakabilmek, bütün değişim reçetelerinin ana formülüdür. Bunu yapabildiğimiz sürece asla bir lidere, yol göstericiye, bir yaşam koçuna ihtiyacımız kalmaz. “Kendi içimize derin bakmak nasıl oluyor?”  Önce yüzeyde olanı olduğu gibi görerek diyebilirim. Geçelim aynanın karşısına ve “Ben kimim?” diye soralım. Bolca, cevap alana kadar soralım. Bizi şaşırtacak cevaplar alana kadar sormayı sürdürelim. Bu sorulardan tam verim almak belki günler, belki aylar alacak ama soru sormaya devam edelim. Mutlaka cevap alacağız ve gerçeği göreceğiz. Değişmeye çalışma sendromu gizli bir tehlikedir, unutmayalım.

İçimiz duvarlarla kaplı da olsa bilinçaltımız mutlaka cevap verecektir. Yeter ki ben kimim diye kendimize her sorduğumuzda kendimizi görmeye cesaret edebilelim. Öyle bir an gelecek ki sorduğumuz sorunun cevabı olarak belki bir anı canlanacak, belki bir söz duyacağız, belki bir his gelecek içimize.  İşte tam orası derinlemesine bakmamız ve yüzleşmemiz gereken ilk yerdir. Ne zaman bunun üstüne gitmeye cesaret edebilirsek, o zaman gerçekten kendimizi görebiliriz.

İçimiz duvarlarla kaplı da olsa bilinçaltımız mutlaka cevap verecektir.

Yeter ki ben kimim diye kendimize her sorduğumuzda kendimizi görmeye cesaret edebilelim. Öyle bir an gelecek ki sorduğumuz sorunun cevabı olarak belki bir anı canlanacak, belki bir söz duyacağız, belki bir his gelecek içimize.  İşte tam orası derinlemesine bakmamız ve yüzleşmemiz gereken ilk yerdir. Ne zaman bunun üstüne gitmeye cesaret edebilirsek, o zaman gerçekten kendimizi görebiliriz.

Instagramdan takip etmek için

http://www.instagram.com/farkindakal

Önerdiğimiz diğer yazı…

Kısır Döngü Ne Demek?

Kendimle yüzleşmeye cesaretim var!

Facebook Yorumları

Leave a Reply

Your email address will not be published.