Kısır Döngü Ne Demek?

Kısır döngü ne demek diye çok soru alıyorum. Burada bahsettiğim kısır döngü kişin kendi benliği içinde düştüğü kısır döngüdür. Çocukluk dönemi deneyimlerimiz ki bunların altında çoğunlukla anne babanın kusurlu diyebileceğimiz davranışları yatar, bizlerin yetişkin yaşam için gerekli olan bazı davranışları öğrenmemizi ve geliştirmemizi engeller. Çocukluk zamanında yaşadığımız engellemeler diğer insanlar karşısında korku ve değersizlik hissine kapılmamıza neden olur. Her birimiz de bu duyguları yaşamaktan memnun olmadığımız için değiştirmek için adımlar atar ve yöntemler geliştiririz. “Artık onu aramayacağım”.Bana bir daha bu şekilde davranılmasına asla izin vermeyeceğim”. “Kendimi kapatacağım” “Kimseye yardım etmeyeceğim” gibi kararlar alır ve yeni yeni yöntemler deneriz.

Eminim bu tür durumlarda başarılı yöntemler geliştirmiş ve kısır döngüye girmeden o duyguları yaşamayı hayatından çıkartmış insanlar da vardır. Çoğunlukla bu başarısız yöntemler kişinin kendini yalnız ve çaresiz hissetmesine neden olur. Diğer insanlarla sevgi temelli değil de daha çok korunma temelli ilişkiler kurmaya başlar ve yaşadığı yetersizlik duygularına sürekli olarak kaygı eşlik etmeye başlar. Burada daha kritik olan ise bu sürecin bir süre sonra kısır döngüye dönüşmesi ve kişiyi daha da içinden çıkılmaz değersizlik sarmalına çekmesi olur. Döngü, zaman içinde yaşamın kendisi olur ve kişi kendi kurguladığı kısır döngünün içinde sonsuz devinim yaptığının bile farkına varmaz hale gelir. Bir süre sonra da bu döngü ile yüzleşmek ve mücadele etmek yerine ondan kaçınmaya başlar. Sonuç olarak da olası çıkar yollarını zihinden uzaklaştırır ve oluşabilecek çözümleri de engeller hale gelir.

Sen Vazgeçtin mi?

Aslında çok vazgeçmiş değilim ya da belki de vazgeçmiş olmayı kabullenemiyorum. Nasıl mücadele edileceğini de bilmiyorum sadece. O kadar çok farklı yöntemler denedim ki her defasında aynı sonuca varmak insanı asıl yoran şey. Açıkçası bundan sonra da ne yapılabilir hiç bilmiyorum. Bir yanım kabullenemiyor bu durumu, sanki kaderime boyun eğmişim gibi hissediyorum ama diğer yanım da çaresizce debelenmekten yorulmuş durumda. Bataklığın sanki dibine gelmişim de son nefesimi vermeden son bir defa yardım gelecek mi diye bakıyormuş gibi hissediyorum kendimi.

Devam edecek…

Instagramdan takip etmek için

http://www.instagram.com/farkindakal

Önerdiğimiz diğer yazı…

Facebook Yorumları

4 thoughts on “Kısır Döngü Ne Demek?

Leave a Reply

Your email address will not be published.