Bilinçli Farkındalık

Bilinçli Farkındalık, “An” da kalma, içinde bulunduğumuz tam şu anda olan biten her şeyi yargılamadan ve nazik bir tavırla farkına varmak olarak tanımlanır. Benim aktarmaya çalıştıklarım ise tanım ile paralel olmakla beraber geniş kapsamda örneklendirmek olabilir. Bir olayı, bir yaşanmışlığı, bir durumu, bir hali, bir duyguyu, bir düşünceyi yargılamadan, iyidir ya da kötüdür demeden, doğrudur ya da yanlıştır demeden, ne olduğunu, nasıl olduğunu anlayabilmek, olduğu gibi görebilmek, olduğu şekliyle algılayabilmek haline ulaşmaya çalışmaktır. Yaşadığın bir duygu durumu şu anda olmaktadır ancak bunun kaynağı, kökeni geçmiş deneyimlere bağlıdır. Haliyle farkında olmak demek “An” da yaşanan duygunun, bedende oluşan hissin kaynağı önceki deneyimleri de fark etmek demektir.

Yani tamamen bu “An” da kalarak o an yaşanan hissi geçiştirmemekten bahsediyorum. Bunun yanında gevşemek için de pek çok egzersiz vardır. Ben bunlar ağrı kesiciye benzetirim. Çözüm değildir ama rahatlatır. Faydası ise rahatladığın zaman gözlerinin önündeki filtre kalkar ve daha berrak net bir şekilde olayları görür hale gelirsin. Rahatlamanın geçici olduğunu bilip aynı zamanda fırsat olarak görüp geçmişe dönük yüzleşme yaşarsan da çözüme gidersin. Bu yolculukta gözlemci olarak yerini alman büyük önem taşımaktadır. Gözlemci olarak kendi içine bakmayı başaramadığın durumda hislerin içinde kaybolma ve daha da kendini kapatma riski bulunmaktadır. Bu yüzden bir bilim adamı edasında, gözlemci kalarak hislerinin kaynağını bul ki kesin çözüme ulaşabilesin. Haliyle bu yolculuk kendisi ile yüzleşmeye cesareti olan insanlar içindir.

Bilinçli farkındalık öteyandan herkesin kendine göre tanımladığı konulardan biridir. Eminim bu yazıyı okuyan her bireyin kendi farkındalığını bilinçli olarak yaşadığı vasayımıyla geliştirdiği bir çok farklı tanım olabilir. Bu konu otoritesi olan bir konu değildir, en çok konuşanı da otorite zannetmemek gerekir.

Ben kendi bilinçli farkındalık tanımımı yaptım, umarım sizler için de bir anlam ifade eder ve sizin kendi tanımınıza da katkı sağlayabilir.

İlgili Diğer Yazı ve Paylaşımlar

Farkındakal instagram hesabına ulaşmak için tıklayın

Facebook Yorumları

Leave a Reply

Your email address will not be published.