Çaresizlik Nedir Bilir Misin?

Çaresizlik nedir bilir misin sen de? Ben bilirim. O kadar iyi bilirim ki anlatmaya doyamadığım, anlattıkça kendi içimde daha da derinleştiğim bir konu bu. Benim için çok özel bir konu. Çaresizliğe direndiğim ve çaresizliği kabullendiğim anları dün gibi hatırlıyorum. Tabi ki çocuk yaşlardan olan hikayeler bunlar. Kimin yok ki benzerleri. O halde sizi okumaya davet ediyorum benim dilimden hikayemi.

Çaresizlik Fark Edilmesi En Zor Hislerdendir

Çünkü kimse çaresiz olmayı sevmez, kimse kendi çaresizliklerini görmek istemez. Bu yüzden üstünü bastırır, gizler, saklar, hatta kendinden bile saklar ki asla ama asla o berbat hisle yüzleşmesin, onu tekrar görmesin.

Çaresizlik Nedir?

Çaresizlik, olumlu bir çözüme sahip olmama duygusu, mevcut koşullar karşısında çözümsüzlük hissi, çıkış yolu bulamama, aciz kalma, yetkin olamam durumu olarak tanımlanabilir. İnsanı kilitleyen, ilerlemesini engelleyen, başarısının önünde büyük bir engel, iç huzurunu kaçıran, kişiyi mutsuzluğa sürükleyen kararlar aldırtan bir histir. Kendi yaşına göre ağır yükler yüklenen küçük bedenlere sığmak isteyen büyük ruhların yine o küçük bedenlerde yaşadığı sıkışmadır. Çocukluk yıllarında ilk temelleri atılır, kimi basit hisler topluluğundan oluşur kimi de bir çocuk için çok ağır sayılabilecek travmalarla da oluşabilir. Çaresizliğin sendeki karşılığı nedir peki? Şimdi düşünme zamanı. Kendine zaman tanı ve düşün. Senin çaresizliklerin neler.

Benim Çaresizliklerim

Çaresizlik hissini kendimde yıllar sonra bulduğumda, o zamana kadar gülerek anlattığım bir olayın içine gizlendiğini anladığımda yaşadığım şoku iyi hatırlıyorum. 6 yaşındaydım. Sıcak bir yaz günü öğlen saatlerinde köyün dışında bir alanda çadır içinde yaşadığımız bir dönemdi. İnekleri otlatmış ve öğlen yemek için konakladığımız yere gelmiştik. O dönemde çok nadir olan bir olay yaşandı. Anneannem ziyaretimize geldi. Bunun üstüne ben de tekrar inekleri otlatmaya gitmeyeceğimi bunun yerine anneannem ile kalacağımı söyledim. Babamla yaşadığımız gideceksin gitmeyeceksin çekişmesi sonrasında babam beni omuzlarımdan tuttuğu gibi yukarı kaldırdı, yavaş ve sakin adımlarla 10 metre uzakta bulunan badem ağacının yanına götürdü. Sırtımı ağaca verecek şekilde dayadı, ayaklarım havada asılı şekilde beni iple ağaca dolaya dolaya bağladı. Dövmedi, küfretmedi, vurmadı. Yaptığı tek şey beni çaresiz bırakmaktı. Yüzlerce defa yediğim dayağı yeseydim sanırım bu kadar etkilenmezdim. Çaresizlik çözümsüzlük anıdır. Onun istediklerini kabul edene kadar orada asılı kalacağımı söyledi bana. Dayandım, direndim, bekledim. Bütün geniş ailenin, amcalarımın, büyük annelerimin, kardeşlerimin, komşuların gözü önünde herkesin seyrettiği bir ortamda asılı bir şekilde kaldım. Ellerim bağlıydı, bacaklarım bağlıydı, bedenim bağlıydı. İstediğim tek şey uzun zamandır göremediğim anneannemin yanında kalmaktı. Çaresizce kabul ettim. Beni indirdi ve paşa paşa inekleri otlatmaya gittim.

Yaşadığım Olay Basit Bir Yaramaz Çocuk Vakası Değildi

Hiçbir yaramaz çocuk vakası basit değildir. Anlamayanlar basit zannederler. Kendi çocuklarına kendi elleriyle bütün insanlığın toplansa verebileceğinden daha çok zarar verebilen insanlardır ebeveynler. O olaydan sonra sustum, uzun yıllar konuşmadım, gerekmedikçe konuşmadım. İçime çekildim, iletişimi kestim, hakkımı savunmadım, öğretmen soru sorduğunda elimi de kaldırmadım, cevap vermedim, soru sormadım, konuşamadım, iletişim kuramadım, arkadaşlık geliştiremedim. Uslu bir çocuk oldum.

Çaresizlik Nedir Bilir Misin?

Basit gibi görünen, alay ederek anlattığımız çocukluk anılarının bizden alıp götürdüğünü fark etmiyoruz çoğu zaman. O kadar çok insan var ki anlattıklarında ben dehşete düşüyorum ama onlar hikâye anlatır gibi anlatıyorlar. Buna normalleştirme deniyor. Hiç de normal olmayan olayları kaldıramayacağı için beyin normal olarak etiketleyip geçiyor.

Haliyle güzel insan. Senin de bu ya da buna benzer yaşadığın olaylar vardır muhakkak eğer buraya kadar okuduysan hikayeyi. Duymak isterim çaresizlik nedir bilir misin başlığı altında. Sevgiyle kalın

İlginizi çekebilecek diğer yazılar.

Instagramdan takip etmek için

http://www.instagram.com/farkindakal

Facebook Yorumları

Leave a Reply

Your email address will not be published.