Ego Krizleri

Ego krizleri konusuna girmeden önce bir kaç ön bilgi vermek istiyorum kendi yolculuğumla alakalı olarak. Öncelikle farkındalığımı üst seviyeye çıkarmak olmazsa olmazımdır. Fark etmekten, anlamaktan, algılamaktan korkmamayı öğrendim. Fark etmek ile beraber, yükümün de hafifliğini hissetmeye başladım. Fark etmenin, farkında olmanın zihinde olan bir düşünce değil de kalbin en derininde gerçekleşen bir aydınlanma olduğunu gördüm.

Cesur adımlar atmayı öğrendim. Zaten yapıyor olduğumu fark ederek daha da fazlasını yapmak için cesaret buldum. Bol bol ağladım. Ağlamanın kendini kendine ifade etmek için ne kadar güzel bir yol olduğunu gördüm. Ağlayamam ben diyordum ama ağladım… Çünkü ağlamanın ne denli güvenli bir kapı olduğunu anladım.

Bir yandan da ego krizleri geçirdim. Kendi adıma ben çok fazla kriz yaşadım. Kriz deyince fiziksel bir şey değildi tamamıyla duygusal krizler. Kendime olan inancımı, saygımı kaybettiğimi düşündüm. Ne kadar değersiz olduğumu, asla başaramayacağımı, iğrenç bir insan olduğumu, başarısız olduğumu, aptal olduğumu, çirkin olduğumu, beş para etmeyeceğimi bile düşündüm. Zamanla bu krizlerin hepsinin normal olduğunu gözlemledim. Çünkü hepsi bendim. Buna benzer krizler yaşamak zorunda değilsin, umarım da yaşamazsın ama yaşarsan da lütfen bu söylediklerim aklına gelsin. Hemen dön hatırla ve söylemişti de. Bana bir isim de takabilirsin istersen ve bu ismi sadece sen biliyor da olabilirsin. Bir nesneye de yükleyebilirsin veya yaptığın fiziksel bir aktiviteye, sol yumruğunu sıkmak gibi. Ne zaman sıkışsan, dara düşsen sol elini sıkıp bu dediklerimi anımsayabilir, yalnız olmadığını hissedebilirsin. Kriz zamanlarında kendine sadece şunu hatırlat lütfen. “Bunlar normal, sürecin bir parçası olarak geçecek ve daha iyi olacağım.” Bundan emin olabilirsin çünkü çok fazla yaşadım bu krizleri. O yüzden rahatla, kriz gelirse gelsin; elbette gidecek.

Instagramdan takip etmek için

http://www.instagram.com/farkindakal

Önerdiğimiz diğer yazılar

Facebook Yorumları

Leave a Reply

Your email address will not be published.