Eylemsizlik Halleri ve Tembellik

Eylemsizlik neden oluşur?

Eylemsizlik halleri ve tembellik cisimlerin hareket durumlarını koruma eğilimi olarak tanımlanır. Eylemsiz olmak için sabit duruyor olmak gerekmez. İki günün aynı olması da bir eylemsizliktir. Sabah akşam aynı iş temEylemsizlik cisimlerin hareket durumlarını koruma eğilimi olarak tanımlanır. Eylemsiz olmak için sabit duruyor olmak gerekmez. İki günün aynı olması da bir eylemsizliktir. Sabah akşam aynı iş temposu, aynı hayat içinde sürüklenip gitmekte bir eylemsizliktir. Kimi insanlar bu eylemsizliğin için de mutlu yaşarlar, kimi insanlar da acı çekerler, sancı içindedirler. Bir şeyler yapmak isterler ama bir türlü harekete geçemezler, adım atamazlar, sabah akşam sürekli yeni kurgular üretip düşünür dururlar. Bu anlamda ben tanımı biraz daha daraltıp eylemsizliği bulunduğun halden memnun olmayıp değiştirmek için harekete geçememe sendromu olarak tanımlıyorum. Temposu aynı hayat içinde sürüklenip gitmekte bir eylemsizliktir. Kimi insanlar bu eylemsizliğin için de mutlu yaşarlar, kimi insanlar da acı çekerler, sancı içindedirler. Bir şeyler yapmak isterler ama bir türlü harekete geçemezler, adım atamazlar, sabah akşam sürekli yeni kurgular üretip düşünür dururlar. Bu anlamda ben tanımı biraz daha daraltıp eylemsizliği bulunduğun halden memnun olmayıp değiştirmek için harekete geçememe sendromu olarak tanımlıyorum.

Eylemsizlik nasıl aşılır?

Eylemsizlik halleri ve tembellik maalesef aşılması kolay bir sorunsal değil. Aklıma hemen şimdi bir şey yap demek geçiyor ama eylemsizlik içinde bulunan bir kişi için hemen şimdi yapacak olduğu şeyin ne olduğuna karar vermek bile büyük bir problem haline dönüşebiliyor. Haliyle, bugün yap, şimdi yap hemen yap bir şeyler yap demek bir çözüm üretmiyor. İncelediğim vakalarda gördüğüm, kendi hayatımdan ve çevremden de şahit olduğum gerçekler şunlar.

Eylemsizlik hali bir tür yakında ve o durumdan keyif almaya dönüşmüş olabiliyor. Kişi o hal içinde bulunmaya alışmış, eylemsizliğinin farkında, eyleme geçse neler başarabileceğini anlatmaya doyamaz bir halde olabiliyor. Bir tür güvenli alana dönüşmüş olabiliyor eylemsizlik. Eğer sen de bu durumda olduğunu düşünüyorsan yapman gereken ilk iş, harekete geçsen neler yapabilir olduğunu önce kendine ve sonra da çevrene anlatmaktan vazgeç. Çünkü bu sadece bir hikâyeden ibaret. İnsanlara hikâye anlatıyorsun.

Diğer gördüğüm eylemsizlik türü de nasıl harekete geçeceğini bilememe durumu. Kişi adım atacak, atmaya niyetli ama nereden başlayacağını bilemiyor. Bu grubun bir kısmı gerçekten ne yapacağını bilemiyor ki bence çözülmesi en kolay bölüm bu, diğer kısmı da aslında yapacak olduğu hareketi gayet iyi biliyor ama bir sebepten dolayı yapmaya cesaret edemeyip kendini oyalamak üzere önünde çeşitli alternatifler üretiyor. İkinci anlattığım aşılması zor bir sorunsal çünkü bu kişinin kendine yaptığı bir tür sabotaj. Bu grupta olduğunu düşünüyorsan “Çok yolum var” bölümünde bu konuya değindim.

İnsan beyni muhteşem!

İnsanı rezil de eder vezir de. Bedenini hasta da eder iyileştirir de. İnsanı eylemsiz de yapar en iyi yoldan harekete de geçirir. Beyni farklı bir bireymiş gibi ele alıyorum, çünkü öyle. Bize hizmet ediyor görünüşte ama esas hizmet ettiği derin biz, yani bilinçaltı, yani özvarlığımız, benliğimiz. Eyleme geçmeyi, yapmayı başarmayı kötü, korkulacak bir şey, hak etmediğin bir durum, layık olmadığın bir hal olduğuna inanan bir benliği, beyin hiçbir zaman eylemsizlikten çıkartmayacaktır. Eylemsizlik içinde kaybolduğunu düşünüyorsan, birçok çıkış yolu denedin ama bir türlü harekete geçemediğine inanıyorsan sorunu yerleşmiş inanç kalıplarında aramanda fayda var.

Belki de kendini başarılı görmek istemiyorsundur!

İlgili Diğer Yazı ve Paylaşımlar

Farkındakal instagram hesabına ulaşmak için tıklayın

Sende utanırsın benim gibi yazısına ulaşmak için tıklayın

Facebook Yorumları

4 thoughts on “Eylemsizlik Halleri ve Tembellik

Leave a Reply

Your email address will not be published.