Kendini Tanımak ve Sevmek

Kendini tanımak ve kendini sevmek o kadar da kolay olsaydı herkes tanımış ve sevmiş olurdu. Peki bu kadar zorsa nasıl tanıyacağız ve seveceğiz? Cevap aradığımız soru bu. Hadi gelin benim yolculuğumda ben ne yaşadım onu anlatayım sizlere.. Keyifli okumalar.

Kendini seviyor musun?

Sorduğun an evet cevabını alamadıysan ya sevmiyorsun ya da o kadar sevmiyorsun diyebiliriz. Sevgi çok güçlü bir histir ve varlığı kaybolmaz. En kötü anlarında bile onun varlığını ve sıcaklığını hissedebilirsin. Kendini seven insan, kendine kızdığı durumlarda dahi o iç sevgiyi hisseder kendine karşı. Aynen bir annenin çocuğuna kızarken de sevmesi gibidir bu. Herkesi, her şeyi sevmeye çalışırken insanın en çok ihmal ettiği histir kendisine olan sevgisi ya da sevgisizliği.

Kendini severek büyüyen insanları her zaman şanslı bulmuş ve imrenmişimdir onlara. Bu hayata 3-0 önde başlamak gibi bir durum. Yaşamın önemli ve üretken bir dönemini kendini sevmeden belki nefretle geçirmek, yine şanslıysan bunu fark edip sevmeye çalışmakla harcamak ciddi bir yük. Kendini sevmeyi öğrenen insanlara bu nedenle büyük hayranlık beslerim. Toplumda az sayıda da olsa böyle insanların varlığı bana umut verir her zaman. Sen de kendini bu bağlamda değerlendirmeli ve hatta kutlamalısın.

Kendini sevmekten kastım elbette aynanın karşısına geçip canım ben, canım elim, yüzüm vb. gibi egzersizlerle çok da içten gelmeyen sevme çabaları değil. Yüreğinin en derininde kendine karşı duyduğun en muhteşem histen bahsediyorum. Sevdiğin her şeyden daha çok sevmekten bahsediyorum. Sen zaten kendini seven biriysen kendini severek bugünlere gelmiş azınlıktansın demektir. Kutlarım.

Kendimi sevmek için yıllarca uğraştım.

Kendimle kavgam, kendime olan nefretim, öfkem, kızgınlığımın bana yaptıklarını, benden aldıklarını iyi biliyorum. Kendini sevmenin kendine değer vermekle mümkün olduğunu keşfettiğim yıllardı. Bir gün yolda yürürken bir an içimde kocaman, tarif etmekte zorlandığım bir his uyandı ve o an evet kendimi seviyorum dedim. Bu söylemesi kolay bir söz ama bunu kendine söyleyebilmesi çok da kolay değildi. O anı şöyle ifade edebilirim. Bir kalp düşünün, düşününki bu kalp, çevresinde birçok şeyi, kişiyi sevmeye çalışıyor, belki de seviyor. Evini, işini, eşini, arkadaşını, sevgilisini, okulunu… ama her şeyi sevmeye çalışan o kalbin hiçbir zaman aklına gelmiyor kendisini sevmek. Ben buna benzetiyorum kendini sevmeyi. Herkese her şeye karşı sevgi üretmek için var gücüyle atan o kalbin ilk defa bütün heyecanlıyla sadece ve sadece kendisi için atması olarak ifade edebilirim sanırım. Kendimi sevdiğim daha doğrusu kendimi sevmeye başladığım o anı hiç unutamıyorum.

Kendini sevmeye başlayınca ne mi değişiyor.

En büyük değişim kendini sevmeye başlamış olman, artık kendini seven birisi olarak kendine iyi davranmaya başlıyorsun, yaptığın haksızlıkları daha iyi fark etmeye başlıyorsun. Sana yapılan haksızlıklara daha güçlü karşı çıkmaya başlıyorsun çünkü kimse sevdiğine haksızlık yapılmasına izin vermez. O ana kadar kendine yapılmasına izin verdiğin haksızlıkları da fark etmeye başlıyorsun. Yürürken, yemek yerken, uyurken, sinema izlerken, yolda, havada, sohbet ederken sanki hayatında ilk defa âşık olmuşsun gibi hisler besliyorsun kendine. Kendinle daha çok birlikte olmak, kendini daha çok sevmek, kendine özen göstermek, kendini dinlemek, kendini anlamak istiyorsun. Hepsi yaşamın en leziz deneyimleri haline dönüşüyor aniden.

İnsan kendisini nasıl tanır ve sevebilir?

Bunu nasıl başarabilir? Bunun yolu nedir? Kendini sevmenin yolu nedir? Bir yöntemi var mıdır?

Aynanın karşısına geçsem, her sabah her akşam canım kendim desem yeterli olur mu?

Bununla ilgili mantralar ezberlesem, telkinlerde bulunsam, binlerce defa kendimi seviyorum desem acaba sever miyim?

Son iki sorunun cevabını ben de olur ya da olmaz diyemem. Mantraların ve telkinlerin insan bilinçaltına etki ettiğine dair çalışmalar, iddialar bulunuyor belki işe de yarıyordur. Kendini sevmenin bir yolu, yöntemi, kestirme bir çözümü, hızlı kolay bir yolculuğu yok maalesef. Kişi doğal haliyle sevmeye istekli bir varlık, nefretle boğulmadığı sürece. Mantra, telkin vb. yöntemleri yere sıkı sıkı bağlanmış bir balonun bütün gücüyle havalanma çabası olarak niteleyebiliriz. Balonu serbest bıraksak, yerle olan bağlantısını kessek, mantralarla, telkinlerle uçup gidecektir eminim ama maalesef kaçımız kendini sevmenin önüne duvarlar örmemiş ki.

Sevgi yolunda, hele ki kendini sevme yolunda sana iyi gelen her yolu mutlaka denemelisin. Çalışan bir yöntem olursa da peşini bırakma ama öncesinde sevmemeye bağlayan bağlarından da kurtulmaya bak. Kendine sevmeme nedenlerin bulduğun için sevmezsin kendini. Bunu iyi anlamalısın. Kendi önünde kurduğun ya da kurulan engelleri kaldır ki gerçekten kendini sevebilir hale gelebilesin. Kendini tanımak ve sevmek keşke bu kadar zorlayıcı olmasaydı.

Anıları silmeyi doğru bulmuyorum

Konusu açılmışken bir başka konu ile ilgili de düşünce ve tespitlerimi söylemek istiyorum. Geçmişin travmatik deneyimler oluşturduğu anıların silinmesini doğru bulmuyorum. Çünkü tek başına travmanın oluştuğu anının silinmesi bütünde çok bir değişime neden olmuyor, aksine kişinin o an ki benliğini oluşturan bir deneyimi silmek toplamda zarar bile verebiliyor. Şöyle ki, kişi geçmiş yaşamının bir bütünü olarak bugünü yaşamaktadır. Elbette istenmeyen birçok durum olmuştur, olabilir ve bunları değiştirmeyi çok isteyebilir. Ancak hiçbir olay kendi bireysel oluşuyla var değildir. Aksine x yaşında olan bir olayın üstüne o inançla inşa edilen yeni deneyimler bulunur ki bu deneyimlerin de kökeninde yaşanan o olay vardır. Yani ilk o inancı oluşturan deneyim silinse bile o travma oluşturan deneyimin yarattığı silsile halinde ki olaylar silinemeyeceği için aslında bir temizlik yapılamaz. Aksine kişinin belki de asla yerine koyamayacağı ve anlamlandıramayacağı bir boşluk oluşturmuş olur geçmiş yaşamında. Haliyle ilk oluşma anı olmadığı için sonraki deneyimlerin de anlamlandırılması mümkün olmaz. Bu da toplamda çok daha büyük bir zarar verir. Bu nedenle anıları silmek değil anılarla barışmak gerekir ki yola devam edebilesin.

Kendini tanımak ve sevmek için yapılacak her şeye değer diye düşünüyorum. Sizin de yorumlarınızı almak istiyorum.

Instagramdan takip etmek için

http://www.instagram.com/farkindakal

Önerdiğimiz diğer yazı…

Facebook Yorumları

2 thoughts on “Kendini Tanımak ve Sevmek

Leave a Reply

Your email address will not be published.