Neden Utanırız?

Neden utanırız sorusuna bir cevap olabilir mi bilmiyorum ama sizinle yaşadığım bir anıyı paylaşmak istiyorum. Keyiflli okumalar.

Utanırsın. Gözünün ucu ile etrafı izlersin sen her şeyi gör ama kimse seni görmesin istersin. Neden utanırsın gerçekten?

Ama diğer yandan da merak da edersin, dahil olmak istersin ama çıkamazsın köşenden. Genelde annemin arkasına saklanırdım ya da bir köşeye çekilir kendimi başka uğraşılara verirdim. Evet hatırlıyorum. Misafir geleceği zaman daha küçükken köşeye çekilip kendime oyun kurardım herkes de överdi ne kadar akıllı çocuk diye. Akıllı demeleri bile beni utandırırdı. Demesinler isterdim görmesinler isterdim ama bir yandan da görünmek isterdim. İlerleyen yaşlarda başka bir formül buldum.

Utanmamak için ders mi çalışır?

Ders çalışmak. Başka odaya gidip çalışmazdım, özellikle herkesin içinde olmak isterdim. Her şeyi duymak, görmek isterdim ama kimse beni görmesin daha doğrusu herkes görsün ama kimse benimle iletişim kurmasın isterdim. Bir süre sonra bu farklı bir tatmine doğru gitmeye başladı. Ders çalıştıkça övgüler almaya başladım. Bu övgüler beni daha da büyüttü. Biraz kendime güvenim de geldi. Başarmıştım. Kimse ile iletişim içinde olmadan herkesin görebileceği bir şey yakalamıştım. Bütün ev dolup taşar, sigaralar içilir, herkes bağırış çağırış birbiri ile konuşurdu. Annemin sesi hala kulaklarımda. Belki de duymayı orada kapattım kendime, duyarken duymamayı öğrendim sanırım.

Herkes bağrışırken, ben de tam odaklı ders çalışırdım. Ders çalışır gibi yaptığım da olurdu ama çalıştığımda odaklanmış olurdum. Okulda öğretmenime asla okumak istemediğim kitabı okur gibi yaptığım gibi. Tabi soru soracağını bilememiştim. Rezil olmuştum yine. Ona da yeni bir mekanizma geliştirdim ve kitabın içeriğinde belli yerlerden okumaya başladım. Böylece sorulan sorulara zekamı da devreye sokup cevap verebilir hale geldim. Sanırım hayat boyu bana hâkim olacak olan ikinci kişiliğimin oluştuğu zamanlardı. O kendi içinde gündemi olan, ders çalışır gibi yapıp insanların zekâsı ile oyun oynayan, bu oyunu oynayabileceğini fark eden kişiliğim o yıllarda oluştu.

Soru hala baki. Neden utanırız?

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Pages”] Facebook Yorumları

3 thoughts on “Neden Utanırız?

Leave a Reply

Your email address will not be published.