Tercih Yapamamak

Çok yolum var!

Tercih yapamamak konuştuğum birçok insandan duyduğum bir yakınma. Çok yolum var ve hangisini seçeceğimi bilmiyorum. İşle ilgili olabilir, hayatla ilgili olabilir, almak istediğiniz her kararın alternatifleri olabilir. Hele ki günümüzde o kadar çok fırsatlar çıkıyor ki karşımıza hangisine gideceğimizi şaşırıyoruz. Hayatı boyunca önünde birçok alternatif olmuş ve her seçiminde zorlanmış birisi olarak anlatıyorum bunu sana. Anlatıyorum, çünkü kendimde bulduğum yöntem, kendimle ilgili farkındalıklarım senin de işine yarayabilir diye.

Hayat sınırlı, bunu fark et

Tercih yapamamak ile ilgili sorunun varsa öncelikle şunun farkında olmalısın. Yaşadığımız hayat birçok açıdan sınırları olan bir hayattır. Sonsuz kaynak, sonsuz zaman, sonsuz enerjiye sahip varlıklar değiliz. Bu nedenle enerjimizi bizim için doğru olan yerlere kullanmamız gerekir. Aynı anda 2 okul bitirebiliriz, belki üç okul bitirebilen de olabilir ama aynı anda 4 okul 5 okul bitiren duyulmamış da görülmemiştir de. Bedensel sınırlarımız olabilir, duygusal sınırlarımız olabilir. Buna benzer birçok örnek verilebilir. Sınırlarının farkında olan insan uğruna zamanını, parasını ve emeğini harcayacağı yolları seçerken de buna göre seçecektir.

Nasıl mutlu oluyorsun?

Tercih yapamamak durumunun üstesinden gelmek için ikinci olarak fark etmen gereken konu nasıl mutlu olduğundur. Mutluluk senin için nedir ve nelerden oluşur. Nasıl bir hayat yaşamak istediğin, nasıl bir hayat yaşamak istemediğin, neleri asla yapmak istemediğin ve neleri mutlaka yapmak istediğini belirlemen gerekmektedir.
Bütün bunların üstüne önünde alternatif olan yolları tekrar düşündüğünde hala çok yolun olduğunu düşünüyorsan esas konumuza geldik demektir. Çok fazla alternatif olması kişinin kendini sabote etmesi de olabiliyor. Yapabileceğim çok şey var ama hangisi bilmiyorum, gidebileceğim çok yolum var ama hangi yol olmalı bilmiyorum, seçebileceğim çok fazla alternatif var ama neyi seçmeliyim karar veremiyorum gibi cümleler ile yaşıyor olabilirsin. Şimdi ise bunun kendi yaşamının önüne koyduğun bir engel olduğunun farkında olmalısın. Demek ki senin için hayat bir oyuna dönüşmeye başlamış fakat hangi yolu tercih edeceğin çelişkisi içinde olduğun bir oyun olmuş. Yoksa kendi başına oyunu sürdürmene bir sözüm yok. Çok yolum var yani hiçbir yolum yok gibi bir durumda olabilirsin.

Başarılı insanlar neyi yapmaları gerektiğini, neleri yapmamaları gerektiğini, neleri yapıp neleri yapamayacaklarını bilen insanlardır. Kendilerini oyalamadan seçimlerini yaparlar ve bu uğurda kendilerini adarlar. Bu adamanın temeli anlamlı ve kendini tüketen bir seçim değilse de mutlaka başarılı olurlar. Çok yolum var diyen birisi olarak sen de öncelikle alternatifleri azaltman ve bir seçim yapman gerekiyor.

İlgili Diğer Yazı ve Paylaşımlar

Farkındakal instagram hesabına ulaşmak için tıklayın

http://farkindakal.com/utanirsin-gozunun-ucu-ile-etrafi-izlersin-sen-her-seyi-gor-ama-kimse-seni-gormesin-istersin/
Facebook Yorumları

3 thoughts on “Tercih Yapamamak

Leave a Reply

Your email address will not be published.